×
Logotyp Knytpunkt

I Kalendern:




De senaste 5 videona.

En liberal visionsbudget.


Moderaternas budget inför 2020.


Konsert i Betelkyrkan för världens barn.


Örebros första pumptrackbana invigd.


Du hitter fler videos under menyn Video.


  Publicerat: 2007-08-24  

Drakbåtsfestivalen i Örebro 2007.

©2007 Johan Gullberg

Storfavoriterna Brandmännen segrade i sin klass


©2007 Johan Gullberg

Polisen kom in som god tvåa.


©2007 Johan Gullberg

Assistansia Olaigatan på väg upp mot starten.


Best in Show
©2007 Johan Gullberg

För sjätte året i rad vann Xena priset best in show.


©2007 Johan Gullberg

Andraplatsen kneps av ÖBO Brickebacken klädda till hälsosam stadsdels äpplen.


©2007 Johan Gullberg

Sist, men absolut inte minst eller tystast dundrade Landstingets KissIT in.


Drakbåtsfestivalen drog igång den 21a augusti klockan 17:00. För första året så hölls Drakbåtsfestivalen ovanför slussen. Starten låg lite nedanför Harrys och målet var vid ingången till Stadsparken.
En nyhet var att lagen paddlade medströms istället för motströms som det har varit tidigare.

Att flytta drakbåtarna uppströms verkade bli uppskattat av publiken, många sa att de tyckte att det var trevligt och att de var mycket enklare att komma och titta.

Drakbåtstävlingar har en lång historia som har sitt ursprung i Kina för drygt 2000 år sedan.
Qu Yuan var en Kinesisk minister som efter att ha utsatts för en komplott blev landsförvisad och till slut tog sitt liv i floden Mi Lo.
Innan han drunknade vandrade han runt och skrev dikter om sin patriotism till sin stat Chu. Qu Yuans dikter räknas som några av de vackraste i Kinesisk historia.

1976 räknas som startår för internationella drakbåtstävlingar då det var detta år som internationella lag blev inbjudna att delta i drakbåtstävling i Hong Kong.
1985 anordnades den första drakbåtsfestivalen i Sverige i Malmö.

Årets drakbåtsfestival varade i tre dagar, de två första dagarna var det kvallopp för att komma till semifinal, de sex bästa i varje grupp kom till finalen som hölls på torsdagen.

De sex som gick vidare i 23 mix på tisdagen var Brandkåren - 58.39 Polisen - 1.02.20, PG Jönsson - 1.02.53, Carlsberg - 1.02.74, SCB - 1.05.49 och Emhart - 1.06.60

De lag som gick vidare 1 13 mix var Öhlins Schakt, Swerock, PEAB, M/S Structor, De Trådlösa och ÖBO Competensia

Bland övriga lag så hade ÖBO med fyra olika lag med en snabb ändring på sista laget istället för ÖBO Baronbackarna blev det ÖBO Competensia, ett lag som stack ut var ÖBO Brickebacken som hade klätt ut sig till gröna äpplen.

Värda att nämna är brandkåren som kom i mål på tiden 58.39 första gången ett lag var under minuten.
Polisen var det enda laget som tjuvstartade vilket ledde till en hel del godmodiga pikar från konferencieren.

Dag två av kvallopp så gick Dyno Dynamite Stars, Blåljus, Yellow submarine, korvbröds bagarn, Radio Örebro och Poolmedia vidare i 23 mixen.

IKEA, Weidermans transport, Green Team, KizzIT, Assistansia Olaigatan och Assistansia Stortorget gick vidare i 13 mix.

I 13 dam klassen var det bara tre båtar så de fick en finalplats automatiskt.

Finaldagen, som var på torsdagen, var varm och det var väldigt många åskådare ute längs stranden på Svartån för att se lagen göra upp.
Brandmännen var även denna dag storfavoriter eftersom de kom under 1 minut på deras första lopp på tisdagen.

Örebro kanot förening passade även på att visa upp fyra av sina yngre förmågor, de kom paddlande samtidigt som Waldorfskaskolan och IKEA var på väg upp till starten, måste ju säga att killarna i kajakerna fick drakbåtarna att se ut som om de stod still.

Av de 12 lagen var det bara tre ur varje klass som kom till final och final kvällen var det verkligen mycket människor ute för att heja på vänner eller arbetskamrater.
Enda nackdelen var att många hade svårt att se något av vattnet eftersom de som stod närmast vattnet just stod upp i stället för att sätta sig ner så att fler kunde se.

Den final de flesta väntade på var den i 23 mixen eftersom det blev brandkåren, polisen och PG Jönsson fastigheter.

Innan det var dags för finalerna så var det prisutdelning för best i show, det var tyvärr bara tre lag som hade följt traditionen och klätt ut sig för tävlingen, lagen var KizzIT, Xena Västerängen och ÖBO Brickebacken.

KizzIT hörs på namnet vilka de hade som inspiration, hela laget hade svarta peruker och var sminkade som hårdrocksbandet Kizz var i början av deras karriär. De hade även tänkt på att ta med sig egen musik som naturligtvis var Kizz det med.

Xena Västerängen var utklädda till rymdvarelser som gick i silver och grönt, de måste ha lagt mycket tid både på kläder och smink eftersom alla var grönsminkade i ansiktet förutom astronauten. Xena kunde man inte undgå att lägga märke till och de tog välförtjänt hem första platsen, för sjätte året i rad.
De tjejerna har fantasi.
Xenas taleskvinna uppmanade alla andra lag att försöka slå dem nästa år i Best in show, de vill ha lite mer konkurrens om titeln.

Den uppmaningen kan vi faktiskt stämma in i, en del av drakbåtsfestival är just att se vad lagen har hittat på för kostymer, hoppas att fler lag tänker på det till nästa år.

Vi fick även höra på Polisens musikkår som eskorterade paraden av deltagare i Best in Show ner till Stadsparken. Det blev även en dansuppvisning av Peps collective på scenen i Stadsparken.

Första finalen var 13 dam som vanns av Vilda väninnor.
Andra finalen var 13 mix, lagen var Green Team, M/S Structor och Öhlins schakt. Det var ett jämt lopp som vanns av Öhlins schakt på tiden 1.05.17 och sista finalen var 23 mix och det var den som de flesta verkade vänta på, när det var dags för final mellan Brandkåren, Polisen och PG Jönsson fastigheter var det packat av människor vid stranden av Svartån, det var många som inte han med och som därför inte han få en plats där man såg finalen ordentligt.

Loppet var väldigt jämt och alla tre lagen kom i mål på tider under minuten, vann gjorde favoriterna brandkåren men Polisen och PG Jönsson fastigheter var inte långt efter.

Det trevliga med Drakbåtsfestivalen är att det är bra stämning och det blir ju inte sämre av att ha en konferencier som skämtar lite, speciellt inte när tidtagarna är med och hjälper till, under kvällarna så tog de nämligen tid på alla båtar som passerade, även på Oden och Gustaf Lagerbjälke, när de var på väg ner mot Hjälmaren. Roligt att se att de båtarna inte gick så snabbt de heller fast de fuskade och hade motorerna på.

Alla tre dagarna så var även Stadsträdgården öppen och var den officiella efterfestsplatsen, på stadsträdgården fanns det levande musik och det var hög stämning.

Vi passade på att prata lite med en av vakterna och han tyckte att det var väldigt trevligt enda de behövde göra var att se till att ingen tog med sig cykeln in eftersom det var trångt. Att flytta Drakbåtarna uppströms var en väldigt bra ide eftersom allt hamnar mycket närmre än att ha det längre ut mot Hjälmaren.
Vakterna hade som väl var inte mycket att göra vad det verkade som och det är precis så det ska vara alla sköter sig bra och har det trevligt.

Det verkade som att de allra flesta tyckte att drakbåtarna passade bättre ovanför slussen, att ha försäljning av godis och liknande efter promenadstråket ner till Stadsparken var även det en bra ide, de som stod och sålde verkade ha fullt upp samma sak på restaurangen i Stadsparken, köerna var långa men som tur var så rörde de sig snabbt.

Resultatslista: - Tisdag

Klass: 23 - MIX
  1. Brandkåren - 58.39
  2. Polisen - 1.02.20
  3. PG Jönsson - 1.02.53
  4. Carlsberg - 1.02.74
  5. SCB - 1.05.49
  6. Emhart - 1.06.60
  7. Tullängen - 1.07.17
  8. Kommunfastigheter - 1.07.60
  9. Anns Drängar, 1.11.16
  10. TPA EL - 1.13.20



Klass: 13 - MIX
  1. Öhlins Schakt - 1.05.98
  2. Swerock - 1.08.03
  3. PEAB - 1.13.88
  4. M/S Structor - 1.14.04
  5. De trådlösa - 1.16.79
  6. ÖBO Competencia - 1.17.46
  7. Waldorfskolan - 1.19.23
  8. ÖBO Varberga - 1.19.50
  9. ÖBO Vivalla - 1.19.96
  10. ÖBO Brickebacken - 1.20.12
  11. Schnaidarna - 1.23.40
  12. ÖBO Markbacken - 1.26.75


Resultatslista: - Onsdag

Klass 23 - MIX
  1. Dyno Dynamite Stars - 1.04.99
  2. Blåljus - 1.05.29
  3. Yellow Submarine - 1.08.43
  4. Korvbrödsbagarn - 1.08.44
  5. Radio Örebro - 1.09.89
  6. Poolmedia - 1.14.37
  7. FTV Mjölktänderna - 1.15.15
  8. FTV Visdomständerna - 1.15.52
  9. Lithells - 1.16.44
  10. Huggtänderna - 1.19.72



Klass 13 - MIX
  1. IKEA - 1.12.46
  2. Weidermans Transport - 1.13.10
  3. Green Team - 1.13.35
  4. KizzIT 1.16.50
  5. Assistansia Olaigatan - 1.17.58
  6. Assistansia Stortorget - 1.17.85
  7. Telia Sonera - 1.18.52
  8. Enomic - 1.19.83
  9. Knickedicks - 1.20.01
  10. Aktiv Assistans Tillsam. - 1.23.35
  11. Kilsbergen Konferens- 1.23.62


Resultatlista: - Torsdag

Kvalomgång torsdag
Klass 23 - MIX
  1. Brandkåren 0.59.18
  2. PG Jönsson 1.00.98
  3. Polisen 1.02.93
  4. Korvbrödsbagarn 1.03.56
  5. Yellow Submarine 1.04.12
  6. Blåljus 1.04.46
  7. Poolmedia 1.04.48
  8. Emhart 1.04.55
  9. Dyno Dynamite Stars - 1.04.81
  10. SCB - 1.04.86
  11. Carlsberg - 1.05.11
  12. Radio Örebro - 1.10.20


Kvalomgång torsdag
Klass 33 - MIX

  1. M/S Structor - 1.04.12
  2. Green Team - 1.04.24
  3. Öhlins Schakt - 1.06.09
  4. Swerock - 1.10.15
  5. IKEA - 1.10.39
  6. Weidermans - 1.11.90
  7. De trådlösa - 1.12.31
  8. PEAB - 1.12.91
  9. KizzIT - 1.13.35
  10. Assistansia Stortorget - 1.14.41
  11. Assistansia Olaigatan - 1.16.91
  12. Waldorfskolan - 1.17.36


Final
Klass 13 - DAM

  1. Vilda Väninnor - 1.18.91
  2. Sportzone Ladys - 1.22.66
  3. Xena - 1.25.23


Final
Klass 13 - MIX

  1. Öhlins Schakt - 1.05.17
  2. Green Team - 1.10.31
  3. M/S Structor - 1.10.75


Final
Klass 23 - MIX

  1. Brandkåren - 0.58.58
  2. Polisen - 0.59.01
  3. PG Jönsson - 0.59.95


Best in Show

  1. Xena
  2. Öbo Brickebacken
  3. KizzIT


Tillbaka

Kommentarer:

Lämna en kommentar